Rumunsko 2012

Autobusový zájezd se středoškolákama a já seděla na tom nejhorším možném místě v buse. A to úplně vzadu na pětce úplně v rohu. Jedna z mála věcí, kterou si živě pamatuji. Bylo tam hrozný vedro a nebyly tam ani okna. Vedle mě seděl udělanej student a když jsem klimbala nebo spala, vzbudila jsem se většinou na jeho rameni. Párkrát jsem se přistihla, že dělám spící Radku, abych mohla být opřená déle. Bylo to superpříjemný. Haha.

Sighisoara

První město, které jsme navštívili. Historické centrum je krasné a barevné ostatně jako ve všech ostatních městech. Prý se tam Drákula narodil 😀

Barevná ulička

Barevná ulička

Hrad Bran

Pro turisty Drákulův hrad. Pravda, byl hezký, ale příliš mnoho turistů se na něj jezdí dívat. Můžete si tam koupit jakýkoliv suvenýr s netopýry nebo samotným Drákulou.

bran

Drákulův hrad Poenari

Opravdový Drákulův hrad je v Transylvánii více ukrytý v lesích. Vede k němu 1500 schodů, ale výhled odtamtud stojí za to a je nádherný. Před vchodem do hradu jsou na kůlech umělé hlavy se spoustou krve.

Drákulův hrad v Transylvánii.

Drákulův hrad v Transylvánii.

Přehrada Vidraru

Přehrada je pátou největší v Evropě, vedle ní stojí socha Promethea. Je obklopena lesy a horami.

prehrada-vidrare

Babele

Jako by tam ty hory byly namalované.

Jako by tam ty hory byly namalované.

Lanovkou se dostanete ke skalám různých tvarů, jeden z nich vypadá z jednoho úhlu i jako sfinga.

Babelská sfinga

Babelská sfinga

Hrad Corvín

Další pohádkový hrad s velkým množstvím věží a věžiček. Měli jsme možnost zakoupit si tam zlaťáky, kterými se dalo platit na jejich tržišti.

hrad-corvin

Banát

Nejkrásnější vzpomínky z Rumunska mám z Banátu. Je tam oblast vesnic a městeček, kde žijí Češi (nazvala bych je spíš Staročeši), kteří mluví zastaralými slovy. Jsou původně z česka, ale žijí v komunitách v Rumunsku. Bydlí v barevných domečcích starých i několik set let. Na dvorku mají krávy a slepice. Když teď o tom ta přemýšlím, neviděla jsem tam žádné mužské. Všechny naše hostitelky byly starší paní oblečené do květovaných zástěr a šátků zavázaných kolem hlavy.

banat-dojeni-krav

V ceně jsme měli i stravu a to v podobě večeře a snídaně. K véče byl jakýsi guláš se šťouchanými brambory a jako zákusek buchty z domácího tvarohu. Vcelku všechno, co vařily bylo domácí a neuvěřitelně dobrý. K snídani jsme dostali čerstvé mléko a když říkám čerstvé tak opravdu bylo zrovna nadojené. Na oplátku jsme jim dali léky, krémy a další hygienické potřeby. Byli převelice štědří (předpokládám, že všichni obyvatelé těchto vesnic), chtěli nám dát všechno, co mohli, i přesto, že skoro nic neměli.

Na výletě

Na výletě

Brašov

Normálně si jména měst vůbec nepamatuju, ale tadytoto mělo na kopci nápis Brašov jako v Americe Hollywood. Překvapilo mě, jak hezky chodily dámy, slečny a paní oblečené. Nebylo jediné, která by neměla podpatky. Budovy na náměstí byly různobarevné. Kolem mesta vedou hradby.

Brašovský Hollywood :D

Brašovský Hollywood 😀

Zámek Peleš

Krátká zastávka u pohádkového zámku. Jen jsme si udělali pár fotek a prošli si park.

Pohádkový zámek

Pohádkový zámek

Remetský klášter

Tento klášter je celkem ukrytý v horách a lesích, kolem teče řeka, přes kterou vede super vrklací mostík. Podél říčky jsme podnikli krátkou procházku.

remetsky-klaster

Timisoara

Česky se město jmenuje Temešvár. 😀 Více informací o tomto krásném městě si můžete najít na internetu. 😀

Barevné Náměstí Sjednocení

Barevné Náměstí Sjednocení

Copyright © 2023 Hostelka.   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.   Založeno na šabloně Panorama od ThemocracyThemocracy