Island 2017
Akureyri
Sezónní práci na léto jsem našla během dvou týdnů a to už v březnu. Ukázalo se, že je to správná doba na hledání práce. Hostel se mi líbil už od začátku. Byla jsem najatá jako uklízecí posila, ale nakonec se ze mě stala recepční, tak trochu barmanka a servírka zároveň. Islandsky jsem se naučila jen dobrý den a děkuji, takže pokaždé, když přišel islandsky hovořící člověk, cítila jsem se tak trochu blbě při omlouvání se, že neumím islandsky. Drtivá většina Islanďanů naštěstí anglicky mluví – a to lépe, než v kterékoliv jiné zemi. Samotné město má 18 tisíc obyvatel a centrum města jsou dvě ulice s kruhovým objezdem jako náměstí.
V létě cestovní ruch je v plném proudu a školy, kurzy a jiné možné aktivity jsou zavřené. Teda až na bazén, který je v létě maximálně naplněný a zvlášť po tom, co nově postavili skluzavky. Botanická zahrada je jedno z nejhezčích míst ve městě.
Měla jsem možnost podívat se na velryby jak větším katamaránem, tak i člunem pro 12 lidí. Štěstí nám přálo a viděli jsme několik skákajících velryb. Nejkrásnějším zážitkem se stala jedna velrybka, která vyskočila pár metrů od člunu a to úplně celá.
Dalším naprosto úžasným a skvělým dobrodružstvím byl rafting na divoké řece. Z raftu jsme se několikrát vysypali, skákali jsme ze skály, jedli wafle na břehu, pádlovali, co nám ruce stačili. Den nabitý pozitivní energii byl jeden z nejlepších dní strávených na Islandu.
Mývatn
Nejoblíbenějším výletem cestovek na severu je oblast jezera Mývatn. Spousta krásných a zajímavých míst blízko sebe. Jako první po cestě z Akureyri je vodopád Godafoss. Tady trénují kajakáři sjezdy vodopádů, protože není tak vysoký. Legenda vypráví o sochách bohů vyhozených do vody.
Samotné jezero Mývatn je velmi rozlehlé a má spoustu záhybů a ostrůvků. V létě tam lítají miliardy neštípavého hmyzu. (Na Islandu nejsou komáři) Láká nás zde velké množství atrakcí. Natáčela se tu epizoda Hra o trůny. Dokonce můžete jet na tour s tématem Hra o trůny.
Mini kráterky, které tak jen vypadají a kolem kterých se můžete projít.
Vylézt si můžete i na vyhaslé sopky Krafla a Hverjall a celý kráter na vrcholku obkroužit.
Pokud jste fandové horkých pramenů, určitě se vám bude líbit v lázních, kde je voda ohřívána přímo z nitra země.
Odtamtud už je to jen kousíček k Hveraröndu, kde bublá bahno a pára se vzdouvá ze země.
Další zajímavostí je takzvané peklo Dimmuborgir, kde můžete strávit procházkami i několik hodin. Láva a její útvary, kam jen oko dohlédne.
A nejvíc supr čupr místo je tam, kde se od sebe oddělují litosférické desky. Každý rok o 2,5cm, takže Island roste. V prasklinách se tvoří jeskyně i s vodou, která má kolem 40°. Koupání se nedoporučuje kvůli řadě bakterií, které u žen často způsobují zánět močového měchýře. Je to ale snad ta nejprůzračnější voda na světě.
Westfjords
Roadtrip s Janou a Jirkou – mladým párečkem z Česka. Domluvit si společnou dovolenou a zajistit stany s bylo super jednoduchý zato půjčit si auto bez kreditní karty nemožný. Málem kvůli tomu padl celý výlet. V den odjezdu, kdy jsme zoufale vymýšleli plán B, nám Geir – šéf nabídl, že nás kreditní kartou zajistí a domluvil nám všechno v půjčovně.
Počasí jsme měli nádherné.
Roadtrip kolem Islandu
S rodiči jsme z Akureyri jeli směrem na východ. Mývatn a Dettifoss.
V Ásbergi jsme se krátce prošli k útesu ve tvaru podkovy, kde bylo jezírko s kačenami. Chvíli jsme je sledovali, jak loví pod vodou a plácají u toho nohama. Dalším místem měl být poloostrov ve tvaru kachny. Ale když jsme přijeli na místo, našli jsme jen pustinu. Dál na východ nebo spíš směrem do středu země k nádrži a vodopádům.
Bylo hodně moc vody a tak upouštěli a tam by nikdo spadnout nechtěl. Trošku od cesty byly vodopády. Jeden byl z jedné stany zrezlý a druhý viděl jen táta, ale určitě ho vyfotil. Zrovna nám super pršelo. Jakmile jsme ale odjeli, přestalo. Takové klasické islandské počasí. Dále tu máme další vodopády a ledovce s jezery, kam odpadávaly a jen tak si tam plavaly.
V této části Islandu byla mnohem větší zima. Kolem byly hory a lávová pole pokrytá žlutozeleným mechem.
Eyjafjallajökull a okolí.
Černé pláže se zvláštními skalnatými útvary.
Gejzir, Gullfoss pak silnicí 35 (zkratkou) skoro až do Akureyri.
Sice je průjezdná pro malá auta, ale u Hvelivalleru byla cesta stále označená písmenem F, což znamená, že se tam nesmí s osobními automobily z půjčoven. Ve Hvelivalleru se táta koupal v termálním bazénku. Prošli jsme se kolem bublajících gejzírků a pokračovali až do Akureyri. Většinu času jsme strávili v autě na silnici Ring road 1.